He’s right — in fact, each US penny costs 3.7 cents to produce and distribute as of 2024. Pennies and nickels cost more than they were worth for the 19th consecutive fiscal year, according to ...
Technically, Trump underreported how much the U.S. spends to mint a single penny. The average cost to make one penny rose to 3.69 cents in the last fiscal year, marking the 19th consecutive year ...
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results